středa 28. května 2014

Anders de la Motte - [game]

Série: Henrik HP Pettersson #1
Originální název: [geim]
Počet stran: 360
Rok vydání: 2013 / originál 2010
Žánr: sci-fi, thriller, detektivka

Anotace:

Třicetiletý Henrik Pettersson, zvaný HP, se vrací z nočního tahu stockholmskou podzemní dráhou domů. Na sedadle proti němu leží mobilní telefon, který po chvíli zabliká a vyzve ho esemeskou ke vstupu do hry. Naivní Henrik neodolá, přestože zpráva ho varuje, aby si vše pořádně rozmyslel. Za první splněný úkol (krádež deštníku) obdrží na účet finanční odměnu. Díky další dobře odvedené práci získá přístup na svůj herní profil - a zjistí, že už ho podporuje menší fanklub… Zadání jsou stále nebezpečnější, ohlasy stále větší a částky na kontě stále vyšší. Pak přijde úkol, jehož splnění obnáší útok na lidské životy. HP netuší, že půjde i o jeho blízké. Ze hry však není cesty zpátky… Nejlepší švédský kriminální debut roku 2011, úvodní díl trilogie překládané do šestadvaceti jazyků, thriller o moderních IT technologiích, nabitý akcí, překvapivými zvraty a nečekanými rozuzleními.

Mé hodnocení:

Henrik Petterson zvaný HP je obyčejný povaleč. Je bez práce, pokud pracuje, tak jde o nezákonné jednorázové zakázky, kouří jednu za druhou a je hrozný bordelář. Ale i přesto má něco do sebe. Pamatuju si, že když jsem knihu četla poprvé, vadilo mi jak se HP vyjadřuje a jak je sprostý. Teď mi to nevadilo, prostě to k jeho postavě patří. 
HP život se změní, když ve vlaku najde mobil. Nový model, bezdotykový, který s ním komunikuje. “Chceš si zahrát hru, HP?” HP přijme a pomalu zjišťuje, že je závislý na adrenalinu, který cítí pokaždé když zabliká červené LED světélko na telefonu. Nové úkoly, vyšší obtížnost, více bodů, více peněz na zahraničním kontě a postup po žebříčku na internetu. Zní to fajn, že? Ale pád na hubu se nezadržitelně blíží a HP se musí skrývat, protože to vypadá, že mu začíná jít o život…

Na druhé straně Rebecca, mladá policistka/bodyguardka, která má děsivou minulost. Trpí obsesí a je na sebe celkem přísná. Taková ledová královna. Jednou při akci se jí stane děsivá autonehoda a ona zjistí, že to není jen náhoda, ale promyšlený čin mířený na její osobu.

Autor si s námi zahrává a při čtení jste zcela zmateni a nevíte jak do sebe dvě dějové linky zapadají. Pokud si myslíte, že jste na to přišli, tak se pletete. Věřte mi.

Kniha se četla opravdu dobře, ještě lépe než když jsem ji četla poprvé. Na některé věci jsem si pamatovala, některé jsem zapomněla a u některých jsem opět nestačila valit oči… 

Citace:

"Dokonce pojedu za Henkem teď, jakmile skončíme."
... a zakroutím mu krkem! dodala v duchu.

"Život spas, poplach hlas, oheň has," přemítal mu v hlavě dětský hlásek z informačního spotu.
Fajn, spasení už prošvihl, utéct nemá kam, jestli nechce skočit z druhého patra na kočičí hlavy.

"Jak jsem už říkal, našel jsem ten mobil minulej týden ve vlaku z Märsty, ale už jsem ti neprozradil, že mi nabídl, abych si zahrál hru. Poměrně zvláštní hru..."

Aktualizovaný seznam Velké čtecí výzvy najdete tady.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Každý komentář potěší. Děkujeme :)